Karta charakterystyki lub SDS to znormalizowany dokument zawierający dane dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Międzynarodowy standard przekazywania informacji o zagrożeniach (HCS) nakłada na producentów chemikaliów obowiązek przekazywania informacji o zagrożeniach związanych z substancjami chemicznymi do osób zajmujących się chemikaliami poprzez dostarczenie karty charakterystyki. Karty charakterystyki zwykle zawierają właściwości chemiczne, opis zagrożenia dla zdrowia i środowiska, środki ochronne, a także środki ostrożności dotyczące przechowywania, obsługi i transportu chemikaliów.Globalnie zharmonizowany system
GHS to zestaw międzynarodowych wytycznych opracowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Niniejsze wytyczne zostały stworzone w celu zapewnienia bezpiecznej produkcji, obsługi, użytkowania, utylizacji i transportu materiałów niebezpiecznych. System GHS służy do:
Karty charakterystyki zawierają szesnaście sekcji. Wczesne sekcje, od pierwszej do ósmej, koncentrują się na szybkim dostępie do podstawowych informacji, które mogą być wymagane przez osoby mające kontakt z chemikaliami w celu bezpiecznego postępowania z substancjami chemicznymi przez personel ratowniczy. Sekcje od dziewiątej do jedenastej zawierają dane techniczne i naukowe, np. stabilność, reaktywność, właściwości fizyczne i chemiczne. Sekcje od dwunastego do piętnastej nie są obowiązkowe; jednak muszą być w pełni zgodne z GHS. Ostatnia sekcja, sekcja szesnasta, zawiera informacje o samej karcie charakterystyki, np. datę przeglądu i zmiany od ostatniej wersji.
Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom dostęp do kart charakterystyki wszystkich niebezpiecznych chemikaliów, z którymi mają do czynienia. Pracodawcy mogą spełnić ten wymóg na różne sposoby. Mogą to być segregatory lub komputerowe bazy danych SDS. Ważne jest, aby pracownicy mieli dostęp do kart charakterystyki wszystkich stosowanych przez nich chemikaliów. Jeśli pracodawca nie posiada karty charakterystyki dla jednej z tych substancji chemicznych, powinien skontaktować się z producentem w celu uzyskania aktualnej wersji karty charakterystyki dla tej substancji chemicznej. W tym sensie internetowe bazy danych SDS mają wyraźną przewagę nad systemami opartymi na segregatorach, ponieważ sprzedawca bazy danych zwykle zajmuje się indeksowaniem i aktualizacją kart charakterystyki.
Standardy Komunikacji Zagrożeń OSHA (1910.1200) wymagają, aby karty charakterystyki były łatwo dostępne podczas każdej zmiany roboczej dla pracowników, gdy znajdują się oni w pracy. Laboratoria, obiekty lub sklepy, które używają chemikaliów, muszą uzyskać kartę charakterystyki specyficzną dla każdej substancji chemicznej używanej w miejscu pracy. Karty charakterystyki można przechowywać w formie elektronicznej lub papierowej. Karty charakterystyki należy przechowywać w miejscu, do którego wszyscy pracownicy mają dostęp w godzinach pracy (nie za zamkniętymi drzwiami ani na urządzeniu chronionym hasłem, do którego pracownicy nie mają hasła). Karty charakterystyki należy przechowywać w miejscu pracy (niedaleko lub w innym budynku). Jeśli używane są kopie elektroniczne, karty charakterystyki muszą być nadal dostępne, w przypadku utraty dostęp do Internetu.