• 13 grudnia 2024

Karta charakterystyki (SDS) to dokument opracowany zgodnie z Globalnie Zharmonizowanym Systemem Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS) ONZ, który producent, importer lub dystrybutor produktu chemicznego ma obowiązek dostarczyć dalszym użytkownikom. Karta charakterystyki musi mieć określony format składający się z 16 sekcji, a proces tworzenia odpowiednio sformatowanej karty charakterystyki jest nazywany autorskim opracowaniem karty charakterystyki. Celem karty charakterystyki jest zagwarantowanie, że wszyscy pracownicy, którzy mają do czynienia z chemikaliami, mają informacje o zagrożeniach, aby bezpiecznie ich używać, obchodzić się z nimi i przechowywać.

Sekcje karty charakterystyki

Pierwotnym zamiarem GHS było wprowadzenie pewnej spójności i spójności do informacji o zagrożeniach dostępnych dla pracowników. Arkusze danych o bezpieczeństwie materiałów (MSDS), oryginalne wersje dokumentów zawierających informacje o zagrożeniach chemicznych sprzed wprowadzenia GHS, miały tyle formatów, na ile pozwalała wyobraźnia dostawców chemikaliów, co prowadziło do nieporozumień, w sytuacjach, gdy pracownicy najbardziej potrzebowali dostępu do Informacji. Organy regulacyjne dostosowały konkretny format składający się z 16 sekcji.

Sekcje

Sekcje od 1 do 8 karty charakterystyki zawierają informacje przydatne w sytuacjach awaryjnych, w tym dane kontaktowe producenta i służb ratowniczych, szczegóły dotyczące zagrożeń, skład chemiczny, zasady bezpiecznego postępowania i środki kontroli w sytuacjach awaryjnych, takie jak gaszenie pożarów.

Sekcje od 9 do 11 i 16 zawierają inne informacje techniczne, w tym właściwości fizyczne i chemiczne, informacje dotyczące stabilności i reaktywności oraz informacje dotyczące kontroli narażenia. Sekcje od 12 do 15 zawierają informacje dotyczące wpływu na środowisko, kwestii związanych z utylizacją, informacji dotyczących transportu oraz informacji prawnych.

dokumenty

Właściwa karta charakterystyki

Niezależnie od tego, czy masz SDS w formie elektronicznej, czy papierowej, ważne jest, aby wiedzieć, że OSHA wymaga posiadania wersji kart charakterystyki substancji niebezpiecznej dla danego producenta, które odpowiadają rzeczywistym produktom chemicznym używanym w miejscu pracy. Dlatego też, jeśli biblioteka SDS zawiera SDS dla acetonu, który jest produkowany przez innego producenta niż ten, który faktycznie produkuje aceton używany w miejscu pracy, nie jest to zgodne z wymogami. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią kartę charakterystyki dla właściwego produktu i aby pracownicy mogli uzyskać szybki, zgodny z prawem dostęp do biblioteki kart charakterystyk twojej firmy.

Dostęp do karty SDS z prawem do informacji (RTK)

Przeszkody w dostępie do kart charakterystyki mogą również powodować potencjalnie niebezpieczne opóźnienia, gdy informacje o zagrożeniach w kartach charakterystyki są potrzebne do celów reagowania w sytuacjach awaryjnych. Dlatego standardy wymagają od pracodawców udostępniania kart charakterystyki swoim pracownikom podczas ich zmian roboczych. Kluczowe jest tutaj to, że nie może być żadnych barier w dostępie. Na przykład nie można przechowywać kart charakterystyki w biurze przełożonego, które jest zamknięte i niedostępne dla pracowników podczas zmiany. OSHA od dawna zezwala na korzystanie z systemów elektronicznych do zarządzania kartami charakterystyki i dostępu pracowników do informacji. Jednak aby Twój system elektroniczny został uznany za zgodny z przepisami, musisz być w stanie wydrukować kopie kart charakterystyki na żądanie, Twoi pracownicy muszą mieć spójny dostęp do systemu i odpowiedniej biblioteki kart charakterystyki dla danego inwentarza, a także musisz mieć zapasowy system w przypadku gdy ten jest niedostępny z powodu przerwy w dostawie prądu.

Top