Komisja Europejska i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) potwierdziły, że 5 stycznia 2021 r. upłynie termin przekazania bazy danych substancji wzbudzających obawy w wyrobach, jako takich lub w przedmiotach złożonych (produktach) (SCIP). Dzieje się tak pomimo wniosków grupy branżowej o opóźnienie wymogu dyrektywy ramowej UE w sprawie odpadów (WFD) o 12 miesięcy.
W dniu 1 października 2020 r. organizacja Chemical Watch poinformowała o odpowiedzi Komisji na wniosek o opóźnienie, stwierdzając, że "Komisja stwierdziła, że termin 5 stycznia na rozpoczęcie przekazywania informacji jest nadal aktualny".
We wniosku o opóźnienie wezwano przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do podjęcia "pilnych działań politycznych", które obejmowały roczne opóźnienie w odniesieniu do wymogów dotyczących składania wniosków. Zwrócono się również do Komisji Europejskiej o ponowną ocenę skuteczności bazy danych SCIP, w tym jej "przydatności, wykonalności, proporcjonalności i wpływu".
W swojej odpowiedzi Komisja Europejska wskazała, że branża miała wystarczające uprzedzenie o swoich wymaganiach, a termin został wyznaczony na 30 maja 2018 roku. Stwierdziła również, że państwa członkowskie i zainteresowane strony były "szeroko konsultowane w trakcie całego procesu".
Pismo stowarzyszenia branżowego zostało zakwestionowane przez Europejskie Biuro Ochrony Środowiska i ClientEarth, których własny list do von der Leyen prosił ją, aby "nie ustępowała żądaniom przemysłu" oraz że byłoby "niedemokratyczne i niezgodne z prawem, gdyby Komisja odroczyła wejście w życie obowiązku, który współprawodawcy ustalili z określonym terminem, lub w jakikolwiek sposób osłabiła utworzone przez siebie zobowiązania".
Stanowisko to zostało poparte przez ponad 49 innych organizacji pozarządowych. Wskazuje to, że niespełnienie wymogów dotyczących bazy danych SCIP może prowadzić do dodatkowych szkód dla reputacji firm, które nie spełniają wymogów.
Może to mieć wpływ na wiele firm. W dniu 6 listopada 2019 r. ECHA opublikowała wyniki pilotażowego programu egzekwowania przepisów przeprowadzonego w okresie od października 2017 r. do grudnia 2018 r. Ustalenia ujawniły, że 12 procent skontrolowanych wyrobów zawierało substancje z listy kandydackiej powyżej progu 0,1 procenta wagowego (w/w), a 88 procent z nich nie przekazało klientom odpowiednich danych.
Baza danych SCIP jest pierwszym tego rodzaju cyfrowo dostępnym mechanizmem egzekwowania prawa i wyznacza nową erę zgodności z przepisami - opartą na danych i przejrzystości publicznej. Począwszy od stycznia 2021 r. organy ścigania będą uprawnione do pociągania firm do odpowiedzialności za odpowiedzialne obchodzenie się z każdym pojedynczym komponentem ich produktów, od etapu surowców po recykling lub utylizację po zakończeniu eksploatacji. Szacunki wskazują, że gromadzenie, przygotowywanie i przekazywanie danych wymaganych do spełnienia nowych obowiązków sprawozdawczych i zapewnienia ciągłego dostępu do rynków UE może kosztować firmy produkujące lub sprzedające w Europie ponad 67 miliardów euro rocznie.
Jako wiodące oprogramowanie do zarządzania danymi w łańcuchu dostaw, platforma zgodności Assent organizuje, usprawnia i automatyzuje złożony proces składania bazy danych SCIP, umożliwiając największym na świecie przedsiębiorstwom cyfrowe zarządzanie danymi w ich łańcuchach dostaw i spełnianie wymagań bazy danych SCIP za pośrednictwem naszego zgłoszonego do opatentowania rozwiązania.
Raj Takhar, starszy ekspert ds. zgodności materiałowej i raportowania chemicznego w firmie Assent (Europa), jest członkiem branżowej grupy roboczej doradzającej Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) w sprawie bazy danych.
"Ręczne podejście do przekazywania danych jest po prostu niewykonalne dla większości firm" - powiedział Takhar. "Każda część może wymagać setek, jeśli nie tysięcy zgłoszeń do bazy danych, a niektóre produkty składają się z tysięcy części. Skala tego jest monstrualna i prawie niemożliwa do zarządzania bez pomocy".
Assent jest pierwszą firmą zarządzającą danymi łańcucha dostaw, która ukończyła zautomatyzowane składanie bazy danych SCIP w imieniu klienta. Aby uzyskać bezpłatne zasoby edukacyjne i narzędzia, które pomogą Twojej firmie zrozumieć i spełnić wymagania dotyczące wymiany danych, odwiedź Centrum rejestracji SCIP.
Chcesz zobaczyć, jak to działa? Zarezerwuj demo już dziś.