• 11 września 2024

30 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Dzień ten, proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 2013 r., podkreśla znaczenie podejmowania działań przeciwko handlowi ludźmi i wyzyskowi.

W tym roku potrzeba działania jest pilniejsza niż kiedykolwiek, ponieważ pandemia COVID-19 spowodowała wzrost handlu ludźmi i wyzysku. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, w szczególności kobiety i dzieci, są bardziej narażone na ryzyko stania się ofiarami handlu ludźmi i pracy przymusowej, ponieważ pandemia przesiedla społeczności, zakłóca systemy wsparcia, takie jak szkoły, i sprawia, że praca sezonowa jest bardziej niepewna, przez co pracownicy są bardziej narażeni na wykorzystywanie.

Według statystyk ONZ dotyczących ofiar handlu ludźmi:

  • Kobiety stanowią 46%, a dziewczęta 19% wszystkich ofiar handlu ludźmi.
  • Na całym świecie co trzecia wykryta ofiara to dziecko.
  • Odsetek dzieci wśród wykrytych ofiar handlu ludźmi wzrósł trzykrotnie.

Każdego roku tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci staje się ofiarami handlu ludźmi. Prawie każdy kraj jest dotknięty handlem ludźmi - jako kraj pochodzenia, kraj docelowy lub konsument produktów wytworzonych przy użyciu wyzyskiwanej siły roboczej. Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi stanowi wyzwanie dla firm na całym świecie, aby były świadome skutków handlu ludźmi w ich działalności.

Kampania Błękitne Serce

Tegoroczny temat Światowego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi koncentruje się na głosach ofiar handlu ludźmi, podkreślając potrzebę wysłuchania osób, które przeżyły handel ludźmi i przekształcenia ich zaleceń w konkretne działania.

Kampania Błękitne Serce ONZ została opracowana w celu zapewnienia zasobów i wsparcia ofiarom handlu ludźmi. Obejmuje ona fundusz powierniczy zarządzany przez Biuro ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości, który przeznaczany jest bezpośrednio na pomoc humanitarną, prawną i finansową dla ocalałych oraz wspiera działania zapobiegające handlowi ludźmi.

Aby wesprzeć Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, firma Assent podjęła działania i dodała Kampanię Niebieskie Serce do naszego portfolio społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Zachęcamy wszystkie organizacje do zaangażowania się poprzez odwiedzenie ich strony internetowej i przekazanie darowizny.

Współpraca z producentami w celu wyeliminowania handlu ludźmi

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest sercem misji Assent i istotną częścią naszej współpracy z producentami dóbr trwałych. Współpracujemy z globalnymi firmami i pomagamy im gromadzić dane niezbędne do wyeliminowania handlu ludźmi, niewolniczej pracy i wyzysku z ich łańcuchów dostaw.

W ramach naszego zaangażowania w dobro społeczne, zespół ekspertów Assent obejmuje liderów w kwestiach humanitarnych, którzy umożliwiają klientom ochronę praw człowieka poprzez działania związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw. Nasz zespół pomógł opracować szablon ryzyka niewolnictwa i handlu ludźmi, międzynarodowy standardowy szablon pomagający firmom w przestrzeganiu przepisów dotyczących handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa.

Celem Assent jest współpraca z producentami na całym świecie w celu budowania odpowiedzialnych łańcuchów dostaw i promowania przejrzystości w zakresie tego, skąd pochodzą zasoby i jak traktowani są pracownicy. Jedną z głównych barier, z jakimi borykają się producenci, jest dostęp do wiarygodnych informacji z ich łańcuchów dostaw - Assent współpracuje z tymi firmami i ich dostawcami w celu stworzenia sieci wolnych od wyzysku.

Aby dowiedzieć się więcej o wysiłkach Assent na rzecz promowania CSR i zapobiegania handlowi ludźmi, sprawdź platformę Assent. Możesz dowiedzieć się więcej o handlu ludźmi, śledząc kampanię Blue Heart na Twitterze: @BlueHeartHT.

Top