• 6 października 2024

Ponieważ ustawa Uyghur Forced Labor Prevention Act (UFLPA) wchodzi w życie 21 czerwca 2022 r., ważne jest, aby producenci byli świadomi jej wymogów, co pozwoli im zachować dostęp do rynku amerykańskiego.

Ustawa UFLPA jest kolejnym sygnałem, że rząd Stanów Zjednoczonych zwiększa wysiłki w celu rozwiązania problemu pracy przymusowej i innych naruszeń praw człowieka w łańcuchach dostaw. Silne uprawnienia wykonawcze, jakimi dysponuje Biuro Celne i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych (CBP) poprzez stosowanie nakazów wstrzymania wydania (WRO), w połączeniu z ryzykiem naruszenia sankcji wobec określonych podmiotów i osób z Chin, oznaczają, że firmy muszą traktować zgodność z UFLPA priorytetowo, aby uniknąć potencjalnie poważnych konsekwencji wynikających z nieprzestrzegania przepisów, w tym kar pieniężnych i utraty dostępu do rynku.

Czym jest ustawa UFLPA?

Prezydent Biden podpisał ustawę UFLPA 23 grudnia 2021 roku, a wejdzie ona w życie 21 czerwca 2022 roku. Ustanawia ona wzruszalne domniemanie, że wszystkie towary wyprodukowane w całości lub w części w Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur (XUAR) w Chinach zostały wytworzone z wykorzystaniem pracy przymusowej. W związku z tym ich import do Stanów Zjednoczonych jest zabroniony na mocy sekcji 307 Ustawy o taryfach celnych z 1930 roku. Towary takie będą konfiskowane na granicach Stanów Zjednoczonych. Warto zauważyć, że zakres obowiązywania ustawy wykracza poza XUAR. Wzruszalne domniemanie pracy przymusowej - ogólne domniemanie, które dopuszcza jednak określone wyjątki - dotyczy wszystkich towarów, wyrobów, artykułów i towarów wyprodukowanych przez Ujgurów, Kazachów, Kirgizów, Tybetańczyków lub członków innych prześladowanych grup w jakiejkolwiek innej części Chin. Oczekuje się, że ustawa ta będzie miała wpływ na ponad 50 procent U.S. importu i ponad 11 000 firm.

Co więcej, nawet jeśli produkt został wyprodukowany w innym kraju, np. w Malezji, ale wykorzystano w nim części z XUAR, zostanie on uznany za produkt objęty zakresem przepisów i przejęty na granicy USA. Dlatego niezwykle ważne jest, aby firmy były w stanie wniknąć głęboko w swój łańcuch dostaw i ocenić problemy związane z przestrzeganiem przepisów. Szeroko zakrojone skutki tej ustawy mogą mieć wpływ na Twoją działalność, nawet jeśli Ci się wydaje, że tak nie będzie.

Surowe kary za nieprzestrzeganie przepisów

Kary za naruszenie ustawy UFLPA będą prawdopodobnie wysokie i będą obejmować sankcje cywilne lub karne, albo obie te kary jednocześnie. W najgorszym wypadku nie tylko towary, których to dotyczy, zostaną przejęte na granicy, ale także wynikające z tego zakłócenia będą stanowić zagrożenie dla reputacji marki i umów z klientami. kontrakty.

Co robić, jeśli Twoja firma importuje towary do USA?

Chociaż jest to domniemanie wzruszalne, które dopuszcza wyjątki, dokumentacja wymagana do spełnienia progu "jasnych i przekonujących" dowodów jest obszerna i uciążliwazwłaszcza w przypadku zaopatrywania się w produkty z XUAR.

Firmy powinny przyjąć solidne praktyki należytej staranności, jak opisano w poradach wydanych przez amerykańskie agencje rządowe dla przedsiębiorstw w związku z XUAR. Taka należyta staranność, oparta na kluczowych międzynarodowych wytycznych, takich jak Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka oraz Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, zapewni firmom lepszą pozycję do uniknięcia ryzyka niezgodności z UFLPA.


Zastanawiasz się, jak ustawa UFLPA wpłynie na Twoją firmę? Weź udział w naszym webinarium, podczas którego eksperci Assent przeanalizują nowe prawo i sposoby ograniczania ryzyka dla Twojej firmy.

Zarejestruj się już teraz!


Top