COVID-19 wywarł niszczycielski wpływ na przedsiębiorstwa. Poważne zakłócenia w łańcuchu dostaw doprowadziły wiele firm do zatrzymania, co skłoniło je do skupienia się na wytrwałości i odbudowie po pandemii. Ta zmiana punktu ciężkości odbyła się kosztem kwestii społecznych dla wielu firm.
Czasami postrzegane jako wykraczające poza wymagania biznesowe, istnieje obecnie ryzyko, że działania korporacyjne w kwestiach społecznych, takich jak współczesne niewolnictwo, wyzysk pracowników i odpowiedzialne zaopatrzenie, zostaną pominięte, ponieważ priorytetem staje się łagodzenie strat spowodowanych pandemią. Organy regulacyjne ostrzegają jednak, że pandemia nie jest wymówką dla nieprzestrzegania przepisów lub mandatów dotyczących należytej staranności, które mają na celu identyfikację, rozwiązywanie i zapobieganie kwestiom praw człowieka i praw pracowniczych w łańcuchach dostaw. W rzeczywistości kwestie te są nadal traktowane priorytetowo przez organy regulacyjne.
W maju 2020 r. amerykańskie służby celne i ochrony granic (CBP) wydały dwa nowe nakazy wstrzymania wydania (WRO) towarów, które zostały oznaczone jako potencjalnie wyprodukowane w części lub w całości przy użyciu pracy przymusowej. Pierwsze WRO zostało wydane 1 maja 2020 r. przeciwko produktom do włosów produkowanym przez Hetian Haolin Hair Accessories Co. Ltd., firmę działającą w regionie Xinjiang w Chinach. Drugie WRO zostało wydane 11 maja 2020 r. na towary wyprodukowane w całości lub w części z owoców morza zebranych przez Yu Long No. 2, statek rybacki pływający pod banderą Tajwanu.
Wydanie WRO w środku pandemii COVID-19 jest wyraźnym sygnałem ze strony CBP, że firmy nie mogą wykorzystywać pandemii jako wymówki do rozluźnienia swoich obowiązków w zakresie należytej staranności i muszą nadal podejmować działania w celu identyfikacji i zapobiegania pracy przymusowej w swoich łańcuchach dostaw. W rzeczywistości CBP wzywa firmy do zachowania czujności wobec wszelkiego rodzaju pracy przymusowej i do dalszego przeprowadzania należytej staranności w celu zapewnienia, że produkty są pozyskiwane w sposób etyczny i bezpieczny.
W komunikacie prasowym dotyczącym drugiego WRO Brenda Smith, zastępca komisarza wykonawczego w Biurze Handlu CBP, podkreśliła znaczenie należytej staranności. "Niezwykle ważne jest, aby członkowie społeczności handlowej dokładnie sprawdzali swoje łańcuchy dostaw, aby zapewnić, że amerykańskie firmy i konsumenci mogą ufać, że produkty, które kupują, są pozyskiwane w sposób bezpieczny i etyczny, bez wykorzystywania jakiejkolwiek pracy przymusowej".
20 kwietnia 2020 r. brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało wytyczne dotyczące zgłaszania współczesnego niewolnictwa podczas pandemii koronawirusa (COVID-19). Wytyczne te uznają wyzwania, jakie pandemia stawia przed przedsiębiorstwami i ich zdolność do publikowania oświadczeń dotyczących współczesnego niewolnictwa w zwykłych terminach sprawozdawczych, przyznając sześciomiesięczne przedłużenie tym, którzy muszą opóźnić publikację. Firmy muszą jednak podać powody opóźnienia, takie jak zmniejszona zdolność personelu wynikająca z koniecznych urlopów lub zwolnień.
Oprócz określenia przyczyn opóźnień w raportowaniu, firmy muszą również informować o działaniach, które podjęły w okresie pandemii. W wytycznych stwierdzono również, że ponieważ pandemia stwarza nowe i zwiększone ryzyko współczesnego niewolnictwa, przedsiębiorstwa powinny zrewidować swoje oceny ryzyka, aby określić, w jaki sposób pracownicy mogą być szczególnie narażeni w okresie kryzysu. Wreszcie, wytyczne stanowią, że przedsiębiorstwa powinny wykorzystać swoje kolejne oświadczenie, aby wykazać, w jaki sposób monitorowały swoje ryzyko w tym okresie i dostosowały swoje działania i priorytety w odpowiedzi.
W dniu 28 kwietnia 2020 r., w ślad za wytycznymi brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, rząd Australii wydał własne wytyczne dotyczące australijskiej ustawy o współczesnym niewolnictwie. Rząd przyznał w nich podmiotom raportującym trzymiesięczne przedłużenie, aby dać im dodatkowy czas na ocenę zmieniającego się ryzyka współczesnego niewolnictwa związanego z pandemią koronawirusa i pomóc w zapewnieniu, że są w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków legislacyjnych.
Te australijskie wytyczne były następstwem wcześniejszych wytycznych, w których Australijskie Siły Graniczne (ABF) powtórzyły, że wymogi dotyczące sprawozdawczości będą nadal obowiązywać i zachęciły podmioty do rozważenia, w jaki sposób nagłe zmiany w łańcuchach dostaw, w tym zamknięcia fabryk, redukcje zatrudnienia i anulowanie zamówień, mogą nieproporcjonalnie wpłynąć na niektórych pracowników i zwiększyć ich narażenie na współczesne niewolnictwo i inne formy wyzysku. Ponadto zachęca się firmy do rozważenia zwiększonego ryzyka w środowisku pandemii i podjęcia kilku kluczowych kroków, w tym
W obecnym globalnym krajobrazie zrozumiałe jest, że firmy obserwują obniżone wskaźniki odpowiedzi od swoich dostawców. Niektóre firmy mogą być na urlopie, inne mogą mieć ograniczony dostęp do dowodów zakupu i nie są w stanie odpowiedzieć na wnioski o udzielenie informacji. W rezultacie ujawnianie informacji o minerałach konfliktu jest tylko jedną z części programów społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), które zostały dotknięte.
Pomimo wyzwań, liderzy branży w różnych branżach wykorzystują ten czas do budowania świadomości na temat oczekujących zmian w oczekiwaniach dotyczących należytej staranności, które stworzy rozporządzenie Unii Europejskiej (UE) w sprawie minerałów konfliktowych (CMR). Podczas gdy większość z tych organizacji będzie dobrowolnie zgłaszać się do CMR UE, nadal zobowiązują się one do jego przestrzegania, rozumiejąc, że wybiórcze zajmowanie się kwestiami podważa wartość programów CSR.
Biorąc pod uwagę możliwość uznania nowych obszarów świata za dotknięte konfliktami i obarczone wysokim ryzykiem, firmy muszą myśleć bardziej strategicznie, zwłaszcza w zakresie odpowiedzialnego pozyskiwania minerałów. Chociaż pandemia przerwała wysiłki w niektórych segmentach, oczekiwania są jasne. Firmy będą zmuszane do rozszerzania swoich programów CSR przez interesariuszy i klientów, a także będą odczuwać presję, aby sprostać i przewyższyć działania swoich konkurentów. Oczekuje się, że presja ta wejdzie w życie pod koniec roku.
Pomimo przedłużenia okresu obowiązywania przepisów w związku z opóźnieniami wynikającymi z pandemii COVID-19, wymogi sprawozdawcze wynikające z istniejących i przyszłych przepisów dotyczących zwalczania współczesnego niewolnictwa i innych kwestii związanych z CSR nie uległy zmianie. W rzeczywistości zostały one ulepszone, aby skupić się na traktowaniu pracowników w naszym obecnym globalnym kontekście. Oczywiste jest, że podczas gdy idziemy naprzód i nawigujemy po powrocie do normalnego biznesu, CSR musi nadal być priorytetem dla firm. Cięcie kosztów w programach raportowania może mieć konsekwencje finansowe i prawne oraz spowodować długoterminowe szkody dla reputacji.
Platforma Assent Compliance zapewnia firmom specjalistyczną wiedzę w zakresie regulacji prawnych i usług zarządzanych, które wykraczają poza standardową ofertę oprogramowania. Właśnie dlatego Assent jest wiodącym na rynku rozwiązaniem w zakresie należytej staranności w zakresie praw człowieka.
Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, w jaki sposób Assent może pomóc we wspieraniu inicjatyw CSR w całym łańcuchu dostaw, porozmawiaj z naszymi ekspertami.