• 21 listopada 2024

Presja regulacyjna jest coraz większa. Firmy, które nie spełniły oczekiwań w ciągu ostatnich kilku lat, doświadczyły uszczerbku na reputacji swoich marek, straciły dostęp do rynku i obserwowały spadek rentowności spowodowany brakiem identyfikacji i eliminacji ryzyka. Nadszedł nowy rok, a w 2020 roku firmy będą musiały skupić się i zaangażować odpowiednie zasoby, aby zapewnić sobie możliwość zarządzania nadchodzącymi zmianami regulacyjnymi.

Aby pomóc w dotrzymaniu kroku rosnącym wymaganiom, zalecamy skupienie energii na następujących kluczowych zagadnieniach z zakresu zgodności produktów, zarządzania dostawcami i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Zgodność produktów

Wdrożenie i egzekwowanie bazy danych SCIP

Chociaż termin składania wniosków do bazy danych Substances of Concern In articles as such or in complex objects (Products) (SCIP) upływa 5 stycznia 2021 roku, firmy będą musiały poświęcić znaczną ilość czasu w 2020 roku na przygotowanie się do tego terminu.

Aby utrzymać dostęp do rynku Unii Europejskiej (UE), firmy działające lub sprzedające w tym regionie będą musiały być w stanie dostarczyć granularne szczegóły produktu, w tym zakresy stężeń substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC) i dane dotyczące miejsca ich występowania w produkcie. Zgłoszenia będą musiały być tworzone dla każdego artykułu na każdym poziomie produkcji, co oznacza, że producenci, montownie, importerzy i dystrybutorzy są odpowiedzialni za gromadzenie danych i raportowanie do bazy SCIP.

Firmy mogą również oczekiwać więcej informacji o tym, jakie akty egzekwowania lub delegowania będą wynikać z braku zgodności około lipca 2020 roku.

Rozszerzenie rozporządzenia REACH

Kilka zmian w rozporządzeniu o rejestracji, ocenie, autoryzacji i ograniczeniu stosowania substancji chemicznych (REACH) zwiększy wymagania dotyczące danych. Do 1 stycznia 2020 r. firmy zostały zobowiązane do dostarczenia większej ilości informacji o nanomateriałach, które są "...substancjami lub materiałami chemicznymi o wielkości cząstek od 1 do 100 nanometrów w co najmniej jednym wymiarze" i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska ze względu na swoją wielkość.

Dodatkowo proponuje się, aby 14 nowych substancji zostało poddanych ocenie w 2020 roku (a 60 kolejnych zostanie ocenionych w ciągu kolejnych dwóch lat). Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) zaleca, aby rejestrujący wymienione substancje opracowali plan działania i skontaktowali się z oceniającym państwem członkowskim, natomiast dalsi użytkownicy powinni dokonać przeglądu dostępnych informacji i podzielić się nimi z rejestrującymi. Odpowiednie aktualizacje dokumentacji będą musiały być dokonane do marca 2020 roku.

UNIJNE MDR

Unijne rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych (MDR) ma zastąpić dyrektywę o wyrobach medycznych (MDD) 26 maja 2020 roku. Zakres i wymagania EU MDR są bardzo różne od MDD, więc firmy będą musiały wykonać znaczną ilość pracy, aby wykazać zgodność przed upływem terminu.

Sekcja 10.4 rozporządzenia wymaga od firm określenia, czy któraś z ponad 1000 substancji rakotwórczych, mutagennych, zaburzających gospodarkę hormonalną lub reprodukcję występuje w ich produktach. Nawet dla firm posiadających skromne listy części, będzie to ogromne przedsięwzięcie.

Firmy, które dostarczają komponenty do urządzeń niemedycznych firmom produkującym urządzenia medyczne, powinny być również przygotowane na gwałtowny wzrost zapytań o skład produktów ze strony swoich klientów.

Dyrektywa RoHS w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Po upływie terminu kategorii 11 w styczniu 2020 roku, wersja dyrektywy RoHS w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie będzie już uznawała oznaczenia CE. Zamiast tego producenci muszą uzyskać certyfikat zgodności ze ZEA, aby móc wprowadzić swoje produkty na rynek. Oprócz tej nowej zasady dotyczącej certyfikatów, ograniczenie czterech nowych ftalanów weszło w życie 1 stycznia 2020 roku. Są to następujące substancje:

  • Ftalan bis(2-etyloheksylowy) (DEHP) - 0,1%.
  • Ftalan benzylu-butylu (BBP) - 0,1%
  • ftalan dibutylu (DBP) - 0,1%
  • Ftalan diizobutylu (DIBP) - 0,1%

EAEU RoHS

Zgodnie z wersją dyrektywy RoHS obowiązującą w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU), firmy są zobowiązane do wykazania zgodności do 1 marca 2020 roku. Oznacza to, że firmy sprzedające elektrotechnikę i radioelektronikę w Rosji, Białorusi, Armenii, Kirgistanie i Kazachstanie muszą ograniczyć zawartość następujących sześciu substancji w swoich produktach:

  • Ołów - 0,1%
  • Kadm - 0,01%
  • rtęć - 0,1%
  • Sześciowartościowy chrom - 0,1%
  • Polibromowany bifenyl - 0,1%
  • Polibromowany eter difenylowy - 0,1%

Chińska dyrektywa RoHS

W Chinach rząd formalnie zatwierdził wytyczne RoHS, które mogą być stosowane oprócz zasad zgodności w celu przeprowadzenia oceny ryzyka, przygotowania dokumentacji wspierającej, oceny zgodności, przygotowania deklaracji zgodności i utrzymania wyników oceny. Wytyczne te zostaną wdrożone 1 marca 2020 roku.

Zarządzanie sprzedawcami

Spór handlowy USA z Chinami

Trwający spór handlowy między USA a Chinami będzie nadal kosztował miliardy dolarów w taryfach w 2020 roku. W grudniu 2019 r. prezydent USA Donald Trump zgodził się na porozumienie "fazy pierwszej", aby zmniejszyć niektóre amerykańskie taryfy w zamian za więcej chińskich zakupów amerykańskich produktów i wzmocnioną ochronę amerykańskiej własności intelektualnej.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby chiński popyt był wystarczający do zaspokojenia ilości amerykańskich produktów nakreślonych w umowie. W najlepszym wypadku umowa w ramach "fazy pierwszej" wydaje się być tymczasową ulgą, ale więcej dowiemy się w nadchodzących miesiącach.

Wdrożenie i skutki USMCA

W 2020 roku umowa między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem i Kanadą (USMCA) zastąpi Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu (NAFTA). W ramach tej nowej umowy firmy z Ameryki Północnej mogą spodziewać się kilku zmian w procesach gromadzenia danych i raportowania.

Przemysł motoryzacyjny będzie najbardziej dotknięty tymi zmianami, wymagającymi od firm zwrócenia większej uwagi na kraj pochodzenia i praktyki pracy. Na przykład, nowe zasady zaopatrzenia zwiększają wymaganą ilość części wyprodukowanych w Ameryce Północnej z 62,5 procent do 75 procent, a nowe zasady pracy wymagają, aby 40-45 procent zawartości motoryzacyjnej było wykonane przez pracowników zarabiających co najmniej 16 USD za godzinę.

Oczekuje się, że nowy krajobraz handlowy spowoduje wzrost kosztów, które będą musiały zostać ponownie zoptymalizowane w ramach łańcucha dostaw. Prawdopodobnie będzie to miało formę przesunięcia lokalizacji produkcji w Ameryce Północnej. Wysoce egzekwowalne przepisy dotyczące pracy i ochrony środowiska oznaczają również, że firmy ze wszystkich branż muszą zapewnić odpowiedni nadzór nad swoimi północnoamerykańskimi zakładami i dostawcami, aby spełnić te standardy.

Brexit

W 2019 roku Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdobyła większość 80 miejsc w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii. Ta wygodna większość ułatwi Johnsonowi uchwalenie jego ustawy o Unii Europejskiej (UE) (Umowa o wycofaniu) i spełnienie obietnicy opuszczenia UE przed terminem 31 stycznia 2020 r.

Umowa o wystąpieniu zakazuje rządowi brytyjskiemu przedłużenia okresu przejściowego - okresu, w którym Wielka Brytania nie jest już częścią UE, ale nadal będzie przestrzegać wielu jej zasad - po 2020 roku. Podczas gdy Johnson jest przekonany, że umowa handlowa może być wprowadzona w życie do końca roku, krytycy nalegają, że harmonogram jest nierealistyczny.

Aby dostosować się do potencjalnie dużych zmian w wymaganiach regulacyjnych i kosztach importu/eksportu towarów, firmy prowadzące działalność w Wielkiej Brytanii lub wykorzystujące Wielką Brytanię jako punkt wejścia do UE będą musiały być na bieżąco informowane o tych zmianach.

Sankcje

W 2020 roku amerykańskie firmy będą musiały zwrócić większą uwagę na swoich partnerów biznesowych i zachować szczególną ostrożność, aby upewnić się, że ich produkty nie naruszają sankcji. Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC) przekazało w 2019 roku bezprecedensową liczbę działań egzekucyjnych, w tym prawie 1,3 mld USD w karach finansowych. Oczekuje się, że ten trend utrzyma się w 2020 roku.

Aby pomóc firmom w przestrzeganiu sankcji, OFAC stworzył zestaw 23 zobowiązań do przestrzegania przepisów, które są obecnie standardową częścią umów rozliczeniowych. Firmy, które chcą uniknąć kar, mogą proaktywnie przestrzegać ram i powinny kłaść nacisk na systematyczne, oparte na procesach podejście do wysiłków związanych z due diligence, zarówno wewnętrznym, jak i dotyczącym dostawców/klientów.

Odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstw

Wymagania dotyczące współczesnego niewolnictwa

Każdego roku raporty pokazują, że handel ludźmi i praca przymusowa są nadal powszechne w globalnych łańcuchach dostaw. Aby zlikwidować współczesne niewolnictwo do 2030 r., z globalnej populacji ofiar trzeba codziennie usuwać około 10 000 osób, co pokazuje ogromną skalę osób dotkniętych łamaniem praw człowieka. W odpowiedzi na to, na całym świecie rośnie nacisk na uregulowanie kwestii należytej staranności w łańcuchu dostaw, a także na związane z tym egzekwowanie przepisów. Oczekuje się, że zmiany prawne będą znaczące, ale oczekuje się, że istniejące przepisy i wymagania będą miały największy wpływ w 2020 roku.

Jest kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę:

  • Przedsiębiorstwa tracące dostęp do rynku amerykańskiego z powodu trwającego egzekwowania ustawy o ułatwieniach w handlu i egzekwowaniu handlu.
  • Zwiększenie liczby nakazów zwolnienia.
  • Wprowadzenie obowiązkowych procesów i procedur w Wielkiej Brytanii w celu zapewnienia odpowiedniego ograniczenia ryzyka związanego z nowoczesnym niewolnictwem.
  • Zwiększona kontrola należytej staranności łańcucha dostaw wynikająca z australijskiej ustawy o nowoczesnym niewolnictwie z 2018 r. i brytyjskiej ustawy o nowoczesnym niewolnictwie z 2015 r.
  • Rosnące skargi wydane na podstawie ustawy Trafficking Victims Protection Reauthorization Act, w tym głośna skarga przeciwko głównym graczom technologicznym w oparciu o zgłoszoną działalność w Demokratycznej Republice Konga.

Odpowiedzialne minerały/ minerały konfliktowe

Unijne rozporządzenie w sprawie minerałów konfliktowych wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku. W międzyczasie firmy muszą skupić się na gromadzeniu niezbędnych danych i wykazaniu należytej staranności w 2020 roku. Rozporządzenie UE będzie miało charakter globalny, co oznacza, że firmy będą musiały mieć lepszą widoczność źródeł pochodzenia materiałów i być w stanie wykazać proces skutecznego gromadzenia i raportowania tych informacji.

Kobalt był pierwszym minerałem, który branże dobrowolnie zgłosiły. W miarę narastania presji w branży, raportowanie o kobalcie będzie coraz częściej wymagane przez klientów. Firmy prowadzące działalność gospodarczą powinny skupić się na gromadzeniu tych danych w 2020 roku, wyprzedzając iminentne żądania, jeśli jeszcze tego nie zrobiły.

Firmy mogą zacząć od przeprowadzenia oceny istotności ich wykorzystania kobaltu w produktach. Nawet te firmy, które nie posiadają produktów zawierających kobalt, ale mają istniejące programy odpowiedzialnych minerałów, powinny przynajmniej zawrzeć wyniki swojej oceny w swoim publicznym oświadczeniu dotyczącym odpowiedzialnych minerałów. Będzie to dowodem na zaangażowanie w rozwiązanie problemu i przejrzystość.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Twoja firma może zbudować solidny program zarządzania danymi łańcucha dostaw dla każdego rodzaju danych, skontaktuj się z nami już dziś.

Top