• 13 grudnia 2024

Każdego roku udział w rynku pojazdów elektrycznych (EV) rośnie, ponieważ zachęty rządowe i ulepszona technologia sprawiają, że pojazdy w pełni elektryczne lub hybrydowe stają się bardziej atrakcyjne dla konsumentów. Prawie każdy producent oryginalnego wyposażenia (OEM) w przemyśle motoryzacyjnym zmienił bieg, aby zwiększyć produkcję i innowacyjność pojazdów elektrycznych, pozycjonując dostawców pojazdów elektrycznych tak, aby mogli skorzystać z pojawiającego się trendu. Korzyści muszą być jednak zrównoważone ryzykiem, ponieważ zwiększona produkcja doprowadziła do większej świadomości na temat materiałów wykorzystywanych w produkcji EV oraz procesów stosowanych do ich wydobycia.

Kobalt jest podstawowym składnikiem baterii litowo-jonowych wykorzystywanych do zasilania większości pojazdów elektrycznych. Demokratyczna Republika Konga (DRK) jest największym na świecie producentem wydobywanego materiału zawierającego kobalt, a region ten jest uważany za obszar wysokiego ryzyka dla górników ze względu na działalność grup zbrojnych i słaby nadzór rządowy. W ostatnich latach, operacje górnicze produkujące kobalt były celem dochodzeń organizacji pozarządowych (NGO) w celu określenia powszechności pracy dzieci. Wynikające z nich raporty przyczyniły się do globalnej zmiany w kierunku odpowiedzialnego pozyskiwania kobaltu w korporacyjnych łańcuchach dostaw.

Dowiedz się o najlepszych praktykach włączania kobaltu do swojego programu odpowiedzialnych minerałów w naszym ebooku, Cobalt: Odpowiedzialne pozyskiwanie w łańcuchu dostaw.

Bodziec dla dostawców pojazdów elektrycznych do źródła odpowiedzialnie

Przemysł motoryzacyjny jest liderem dobrowolnego przyjęcia kobaltu sprawozdawczości, dodając minerał do istniejących programów minerałów konfliktu. Te nowe inicjatywy producentów OEM wywierają presję na dostawców pojazdów elektrycznych, aby przeprowadzali działania due diligence i dostarczali informacji o kraju pochodzenia oraz zapewnień o łańcuchu dostaw. Poprzez takie dźwignie jak proces zatwierdzania części do produkcji (PPAP), producenci OEM mogą wywierać presję na dostawców, aby spełniali określone warunki. Jest to jedno z narzędzi, które producenci OEM mogą wykorzystać w celu zapewnienia odpowiedzialnych procesów w całym łańcuchu dostaw.

Istnieją liczne przesłanki, że takie procesy byłyby opłacalne dla dostawców EV. W badaniu Deloitte's 2019 Global Automotive Supplier Study, do 2025 r. prognozowano, że dostawcy elektrycznych układów napędowych i baterii/ogniw paliwowych zwiększą swój udział w rynku odpowiednio o 306 proc. i 266 proc. Przewidywano, że bardziej tradycyjni dostawcy motoryzacyjni, tacy jak ci produkujący układy wydechowe, stracą 10 procent wielkości rynku.

Automotive Industry Action Group (AIAG) zasygnalizowała ogólnobranżową zmianę w kierunku odpowiedzialnego pozyskiwania kobaltu, kiedy zmieniła nazwę swojej grupy roboczej AIAG Conflict Minerals Work Group na Responsible Materials Work Group.

Przepisy globalne

Ustawa Dodda-Franka o reformie Wall Street i ochronie konsumentów doprowadziła do zwiększonej staranności korporacyjnej wokół minerałów konfliktu pochodzących z DRK i krajów sąsiednich. W 2021 roku wejdzie w życie rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie minerałów konfliktowych, które rozszerza listę regionów zainteresowania i może prowadzić do włączenia dodatkowych minerałów wydobywanych w obszarach dotkniętych konfliktami i wysokiego ryzyka (CAHRAs). Kobalt nie został wymieniony w żadnym z tych aktów prawnych, ale praktyki branżowe wynikające z ustawy Dodda-Franka doprowadziły do powstania bardziej skutecznych narzędzi raportowania kobaltu, które dostawcy pojazdów elektrycznych mogą wykorzystać.

Cobalt Reporting Template (CRT) został stworzony przez Responsible Minerals Initiative (RMI), aby zachęcić do większej przejrzystości łańcucha dostaw dla pozyskiwania kobaltu. Podobnie jak Conflict Minerals Reporting Template (CMRT), CRT jest bezpłatnym, znormalizowanym szablonem sprawozdawczym, który pomaga śledzić wykorzystanie kobaltu i zapewnia skuteczną analizę due diligence w oparciu o wytyczne Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Jak Assent może pomóc

Assent Compliance zapewnia firmom rozwiązanie do zarządzania danymi w łańcuchu dostaw w celu realizacji celów związanych z odpowiedzialnymi minerałami poprzez automatyzację, scentralizowaną identyfikację i analizę ryzyka. Wykorzystując standardowe szablony branżowe, takie jak CRT, Platforma Assent Compliance umożliwia efektywne badanie łańcucha dostaw w celu uzyskania większej przejrzystości. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami już dziś.

Top