Przepisy są zazwyczaj wdrażane w przemyślanym tempie, często z wieloletnim wyprzedzeniem, zanim grozi im egzekwowanie. Jednak zbudowanie skutecznego programu zgodności również wymaga czasu, dlatego też specjaliści ds. zgodności patrzący w przyszłość są w stanie lepiej skonstruować programy, aby spełnić przyszłe wymagania.
Wymagania dotyczące jednej grupy substancji w szczególności przyciągają uwagę specjalistów ds. zgodności. Substancje per- i polifluoroalkilowe (PFAS) są rozważane do ograniczenia w wielu jurysdykcjach, w tym w USA i UE, a wymagania pojawiają się znacznie wcześniej niż wiele firm przewidywało.
Substancje te są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. PFAS można znaleźć w niektórych elementach odzieży lub obuwia, są one często obecne w dywanach, kosmetykach, a nawet piankach przeciwpożarowych. W UE i niektórych innych jurysdykcjach obowiązują ograniczenia dotyczące konkretnych PFAS, a mianowicie kwasu perfluorooktanosulfonowego (PFOS) i jego pochodnych oraz kwasu perfluorooktanowego (PFOA). Te chemikalia zostały zastąpione innymi, nieobjętymi ograniczeniami PFAS, ale szersze ograniczenia wymagałyby znalezienia nowych alternatyw.
Jeden z najsilniejszych sygnałów przemawiających za przyszłymi ograniczeniami pochodzi od Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA), która powołała Radę EPA ds. PFAS z wyraźną dyrektywą oceny i zmniejszenia ryzyka stwarzanego przez te substancje. Ponadto, EPA zaproponowała nową zasadę w ramach Sekcji 8(a)(7) Ustawy o Kontroli Substancji Toksycznych (TSCA), która wymagałaby od firm produkujących, importujących lub sprzedających na terenie Stanów Zjednoczonych, aby zidentyfikowały i przedstawiły w formie cyfrowej raporty na temat wykorzystania PFAS przez 10 lat. Wymagane dane w tych raportach obejmowałyby:
Zasada ta zbiega się z innymi zasadami wydanymi przez EPA w styczniu, które nakładają ograniczenia na trwałe, bioakumulacyjne i toksyczne (PBT) substancje chemiczne.
Pobierz teraz
Europejska Agencja Chemikaliów, organ wykonawczy odpowiedzialny za rozporządzenie w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), zaproponowała ograniczenie produkcji i wprowadzania na rynek PFAS o określonej strukturze chemicznej (patrz tutaj). Agencja przyjmuje komentarze na temat propozycji do 17 października 2021 r. i oczekuje się, że formalnie przedstawi swoją decyzję 15 lipca 2022 r.
Jak wspomniano wcześniej, rozszerzenie ograniczeń dotyczących PFAS będzie wymagało od firm znacznych inwestycji, ponieważ będą one musiały dostosować swoje programy zgodności produktów i znaleźć substancje alternatywne. Ryzyko zakłócenia łańcucha dostaw spowodowane takimi ograniczeniami jest realne. W USA, zaproponowane przez EPA ograniczenie PIP 3:1 wywołało poruszenie w różnych branżach. Ostatecznie EPA opóźniła egzekwowanie ograniczeń dotyczących PIP 3:1, ale skrytykowała firmy za opóźnioną reakcję w zakresie chemikaliów.
UE staje się coraz bardziej surowa w egzekwowaniu przepisów. Od wyrównania kar w ramach rozporządzenia UE o nadzorze rynku do wdrożenia publicznie dostępnej bazy danych Substancji Problemowych w artykułach, jako takich lub w obiektach złożonych (Produkty) (SCIP), nigdy nie było większej zachęty dla firm do budowania silnych programów zgodności.
Assent usprawnia ten proces, łącząc zautomatyzowaną technologię platformy z dedykowanym zespołem ds. sukcesu klienta, który zmniejsza obciążenie pracą i przywraca godziny w ciągu dnia. Dzięki światowej klasy wiedzy, rozwiązanie Assent jest zbudowane tak, aby skalować się wraz z rozwojem firmy i natychmiast reagować na zmiany przepisów.
Ta sprawność jest niezbędna do poruszania się w takich kwestiach jak ograniczenia dotyczące PFAS. Jurysdykcje będą poruszać się w różnym tempie i narzucać nieco inne zasady. Te rozbieżności nie tylko pożerają czas - prowadzą do zwiększenia ryzyka błędu ludzkiego i niedotrzymania terminów, co ostatecznie naraża firmę na kary za brak zgodności. Aby dowiedzieć się więcej o systemie Assent i o tym, jak radzi sobie z tymi wyzwaniami, skontaktuj się z naszymi ekspertami.