• 11 września 2024

Od wejścia w życie ustawy taryfowej z 1930 r. Stany Zjednoczone zakazują importu towarów wykonanych w całości lub częściowo przy użyciu pracy przymusowej. Egzekwowanie tego prawa znacznie wzrosło po tym, jak poprawka z 2015 r. zamknęła lukę dotyczącą popytu konsumpcyjnego.

Głównym narzędziem egzekwowania prawa jest nakaz wstrzymania wydania (WRO), a w 2020 roku wydano więcej takich nakazów niż w jakimkolwiek innym roku, bijąc poprzedni rekord ustanowiony zaledwie rok wcześniej. Nakazy te są wydawane po dochodzeniu prowadzonym przez Wydział Pracy Przymusowej Urzędu Celnego i Ochrony Granic (CBP) i mogą wynikać z danych wywiadowczych rządu, petycji złożonych za pośrednictwem jego systemu e-skarg lub dowodów dostarczonych przez organizacje pozarządowe (NGO). Government Accountability Office (GAO) poinformował w 2020 r., że Wydział Pracy Przymusowej przeprowadził w latach 2018 do początku 2020 r. pięć razy więcej dochodzeń związanych z pracą przymusową niż w latach 2016-2017. Dwanaście WRO zostało wydanych w 2020 roku, w porównaniu z siedmioma w 2019 roku i zaledwie dwoma w 2018 roku.

Co to jest Withhold Release Order?

WRO to nakaz wydany przez amerykańskie CBP. Zatrzymuje on towary importowane do Stanów Zjednoczonych w punkcie wejścia, dopóki importer nie przedstawi dowodu, że towary nie zostały wykonane przy użyciu pracy przymusowej, lub nie dokona reeksportu towarów do innego kraju. Importerzy mają trzy miesiące na przedstawienie świadectwa pochodzenia i szczegółowego oświadczenia wykazującego, że ich towary nie zostały wyprodukowane z wykorzystaniem pracy przymusowej. Jeśli CBP zatwierdzi ten wniosek, zatrzymany produkt zostanie zwolniony, jeśli dowód zostanie uznany za niewystarczający, towar może zostać zajęty.

Nakaz nie wymaga rozstrzygających informacji wskazujących na to, że praca przymusowa była wykorzystywana przy produkcji, wydobyciu lub produkcji towaru. Wymagane są jedynie rozsądne dowody. WRO może być uzupełnione o kary cywilne za wprowadzenie lub próbę wprowadzenia towaru do handlu w USA niezgodnie z prawem.


Krajobraz biznesu i praw człowieka szybko się zmienia. Bądź na bieżąco z najnowszymi kwestiami, trendami i przepisami mającymi wpływ na biznes na naszej stronie FAQ dotyczącej handlu ludźmi i niewolnictwa.


Badanie nakazu wstrzymania wydania

30 września 2020 roku FGV Holdings otrzymał WRO na swój olej palmowy i produkty z oleju palmowego pochodzące z Malezji. Firma rzuciła światło na ten proces w późniejszym komunikacie prasowym, który jest pouczający dla firm chcących zrozumieć ten proces.

W komunikacie prasowym firma stwierdza, że nie otrzymała żadnego wcześniejszego ostrzeżenia, że jej towary są badane lub że taki nakaz jest w toku. Wskazuje również, że WRO było wynikiem dwóch petycji od grup specjalnego interesu: Grant & Eisenhofer ESG Institute i koalicji organizacji pozarządowych, takich jak Rainforest Action Network (RAN), International Labor Rights Forum (ILRF) i innych.

Podczas rozmowy konferencyjnej z CBP, FGV zostało poinformowane, że badania zidentyfikowały 11 wskaźników Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) dotyczących pracy przymusowej w ich łańcuchu dostaw. Agencja rzekomo nie ujawniła dalszych informacji na temat tego, jakie to były powiązane incydenty.

CBP powiedziało, że może rozważyć cofnięcie WRO, jeśli FGV złoży petycję z dowodami potwierdzającymi z niezależnego audytu strony trzeciej. Firma twierdzi, że jest w trakcie konsultacji z kilkoma firmami audytorskimi w tym celu.

Wskazuje to na ryzyko wpływające na firmy, zwłaszcza te zaopatrujące się w obszarach budzących obawy, takich jak Chiny, które widziały szeroko rozpowszechnione zarzuty dotyczące pracy przymusowej i były krajem pochodzenia dla większości WRO w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W 2016 roku firma PureCircle została dotknięta WRO na swoją stewię pochodzącą z Chin. Straciła dostęp do rynku amerykańskiego na sześć miesięcy, a przerwa w świadczeniu usług dla klientów kosztowała firmę 15 mln USD. Na początku tego roku firma została obciążona karami cywilnymi w wysokości 575 000 USD za import stewii, która została przetworzona w Chinach przy użyciu pracy więźniów. Sankcje handlowe rządu USA na elektronikę wytwarzaną przy użyciu pracy przymusowej, po których nastąpiło WRO, spowodowały, że jedna z największych firm komputerowych na świecie nie mogła w tym roku zrealizować kontraktu na 4000 laptopów dla okręgu szkolnego w Alabamie. Stało się to na krótko przed rozpoczęciem nauki w szkole, gdzie w czasie pandemii nasiliły się zajęcia online.

Ryzyko dla firm jest wieloaspektowe, ponieważ zakłócenia operacyjne mają bezpośrednie konsekwencje biznesowe, a publiczny charakter emisji ma trwałe reperkusje dla reputacji.

Tendencja prawdopodobnie będzie się utrzymywać

Raporty rządowe wskazują, że trend zwiększonego egzekwowania przepisów prawdopodobnie będzie się utrzymywał, a nawet przyspieszy. Październikowy raport GAO stwierdza, że pomimo rekordowego poziomu egzekwowania prawa, niektóre dochodzenia zostały zawieszone z powodu braków kadrowych w Wydziale Pracy Przymusowej CBP. Wydział ten ma plany rozbudowy i szkolenia swoich pracowników. Dodatkowo Immigration and Customs Enforcement (ICE) zwiększył swoje zasoby poświęcone zwalczaniu pracy przymusowej o 50 procent w stosunku do poziomów z 2016 roku.

Rząd USA podejmuje również zdecydowane działania przeciwko Chinom w związku z zarzutami dotyczącymi pracy przymusowej pojawiającymi się w regionie Xinjiang. Ustawodawstwo blokujące import z tego obszaru toruje sobie drogę przez Senat po otrzymaniu szerokiego, dwupartyjnego poparcia w Izbie Reprezentantów. Ponadto, Chiny są głównym celem ostatnich WRO - kraj ten otrzymał osiem z 12 nakazów wydanych w 2020 roku.

Co mogą zrobić firmy

CBP zaleca firmom zachowanie należytej staranności oraz stosowanie kompleksowych i przejrzystych praktyk w łańcuchu dostaw, aby zmniejszyć ryzyko związane z pracą przymusową. Assent pomaga firmom wzmocnić przejrzystość łańcucha dostaw poprzez usprawnienie wielu praktyk związanych z należytą starannością. Dzięki automatyzacji procesu angażowania dostawców i zarządzania danymi oraz współpracy ze standardowymi narzędziami branżowymi, takimi jak Slavery and Trafficking Risk Template (STRT), Assent umożliwia firmom szybką identyfikację obszarów budzących niepokój, dzięki czemu mogą one podjąć działania, zanim dojdzie do szkody. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Top