Gdybyś miał wybrać tylko jedno narzędzie do zarządzania oddziaływaniem na środowisko w swoich zakładach wydobywających ropę i gaz, co by to było?
Jaki pojedynczy system lub element technologii pomógłby Państwu upewnić się, że nie przekroczyli Państwo limitów emisji, pomógłby zapobiec awariom, uniknąć kar i dałby Państwu jasny obraz Państwa śladu środowiskowego?
Po dwóch dekadach projektowania i wdrażania Systemów Zarządzania Środowiskiem (SZŚ) stwierdziliśmy, że najpotężniejszym narzędziem w skrzynce narzędziowej kierownika ds. BHP jest zautomatyzowane przesyłanie danych dotyczących emisji z ich zakładów przy użyciu inteligentnego SZŚ połączonego z Systemami Ciągłego Monitoringu i łączącego je z automatycznymi alarmami.
Nie ma nic lepszego niż otrzymywanie danych o emisji minuta po minucie bezpośrednio z zakładów, co daje kontrolę nad operacjami - nawet jeśli zakłady znajdują się kilka stanów od głównej siedziby firmy.
Niniejszy przewodnik zawiera przegląd najważniejszych elementów umożliwiających czerpanie korzyści z zautomatyzowanego ciągłego monitorowania, w tym:
Urządzenia systemu ciągłego monitorowania (CMS) występują zazwyczaj w dwóch typach: Ciągłe Monitorowanie Emisji (CEM) i Ciągłe Monitorowanie Parametryczne (CPM).
Sprzęt CEM jest używany do mierzenia i rejestrowania danych dotyczących emisji, przechwytywanych z odpływu komina lub punktu emisji, w którym CEM jest zainstalowany. Na przykład, można mieć urządzenie CEM zainstalowane na kominie, który śledzi emisję SO2 poprzez pomiar przepływu powietrza i stężenia w celu obliczenia emisji SO2 w danym momencie. Inny rodzaj CEM może mierzyć nieprzezroczystość odpływu z punktu emisji w celu określenia ilości cząstek stałych wychodzących przez komin. Ta forma CEMS jest również znana jako Ciągłe Monitorowanie Nieprzezroczystości (COM).
CPM sprzęt, z drugiej strony, mierzy parametry operacyjne sprzętu i urządzeń kontrolnych. CPM może być używany do pomiaru dowolnej liczby warunków operacyjnych (takich jak temperatura, ciśnienie powietrza, itp.) w celu śledzenia, jak dobrze działa kawałek sprzętu.
Jednym z najczęstszych przykładów CPM w pracy w przemyśle naftowym jest zastosowanie do ciągłego monitorowania temperatury, w której pochodnia spala emisje powietrza przed ich wprowadzeniem do atmosfery. Jeśli flara spadnie poniżej określonej temperatury, wówczas wypływ z tego punktu może zawierać niebezpieczne i lotne związki, które nie zostały odpowiednio spalone. Sprawdzenie zapisów CPM powie Ci, czy Twoja pochodnia i urządzenia kontrolne wykonują swoją pracę prawidłowo w danym momencie.
Rodzaje CMS zainstalowanych w zakładzie będą się różnić w zależności od potrzeb i rodzaju procesów, jakie są w nim przeprowadzane. Niektóre zezwolenia mogą wymagać stosowania urządzeń CMS dla określonych technologii sterowania, a niektóre zakłady decydują się na wdrożenie systemu CMS dobrowolnie, ponieważ chcą mieć 100% pewność, że ich działania przebiegają bez zakłóceń i/lub chcą być dobrymi strażnikami środowiska.
Instalacja systemu CEM lub CPM w zakładzie jest pierwszym krokiem do uzyskania jak najdokładniejszych danych BHP dla Twojej firmy, ale jest jeszcze drugi ważny krok, którego nigdy nie należy pomijać: automatyzacja zbierania i analizy danych z urządzeń CMS.
Urządzenia CMS rejestrują dane operacyjne, ale pozostawiają Państwu wybór, w jaki sposób i kiedy te dane wykorzystać. Jeśli CMS jest zasadniczo bardzo dokładnym i specyficznym dla czasu urządzeniem generującym dane, to dopiero sposób ich wykorzystania czyni je naprawdę użytecznymi.
Stworzenie zautomatyzowanego połączenia pomiędzy centralnymi operacjami BHP a urządzeniami CEM/CPM przekształca te urządzenia w aktywne narzędzia, a nie w pojemniki na dane. Zamiast po prostu gromadzić dane na miejscu, zautomatyzowany system ciągłego monitorowania może bezpośrednio przesyłać ważne dane minuta po minucie do centrali BHP. To prawie jak posiadanie dedykowanego menedżera ds. środowiska na miejscu, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Wyobraź sobie, że Twój CMS może przesyłać dane dotyczące emisji nawet co minutę do bazy danych EH&S, gdzie kluczowi decydenci mogą je przeglądać i odpowiednio planować. Jeśli Twój zakład zaczyna zbliżać się do limitu emisji, będziesz o tym wiedział na długo przed jego osiągnięciem. Jeśli jakiś element wyposażenia spadnie poniżej dozwolonych parametrów operacyjnych, zobaczysz to i będziesz miał możliwość zapobieżenia niezgodności.
Bez zautomatyzowanego połączenia do przesyłania danych z systemów CEM/CPM, utkniesz z bogactwem danych, ale będziesz musiał pokonywać duże odległości lub czekać nieprzewidywalne okresy czasu, aby je zebrać. Cenne dane z systemu CMS można uzyskać dopiero po wystąpieniu usterki lub niezgodności, jeżeli o sprawdzeniu sprzętu CMS pomyślimy dopiero po fakcie.
Pomyśl o automatyzacji i ciągłym monitorowaniu w ten sposób: jeśli zamierzasz zainwestować w technologię CMS, rozsądnie jest zmaksymalizować korzyści.
Nie zadowalaj się tylko doskonałą jakością danych: postaw również na doskonały dostęp do tych danych.
Oprócz przekazywania danych o emisji bezpośrednio do działu BHP w czasie zbliżonym do rzeczywistego, dane z Systemu Ciągłego Monitoringu mogą być również analizowane w sposób zautomatyzowany, aby ostrzegać o zbliżaniu się do limitów emisji i innych progów.
Jeżeli podłączycie Państwo urządzenia CMS do systemu automatyki, możliwe jest, aby system ten odczytywał przychodzące dane i porównywał je z Państwa wewnętrznymi limitami. Na przykład, jeżeli Państwa pozwolenie nakazuje, aby pewne miejsce lub źródło miało powiązany limit emisji, dane z Systemu Ciągłego Monitorowania Emisji mogą Państwa ostrzec w chwili, gdy Państwa emisje zbliżają się do tego limitu. Otrzymasz e-mail z ostrzeżeniem, że Twoje działania zbliżają się do sytuacji niezgodności, której możesz zapobiec zanim stanie się ona problemem.
To samo proaktywne podejście do automatyzacji można zastosować przy użyciu systemu ciągłego monitorowania parametrów (CPMS), aby aktywnie monitorować sprzęt i zapobiegać awariom urządzeń kontrolnych i wyłączeniom. Jeśli temperatura na pochodni niebezpiecznie spadnie poza dopuszczalny poziom określony w pozwoleniu, otrzymasz e-mail z ostrzeżeniem, abyś mógł działać zanim urządzenie przestanie pracować z najwyższą wydajnością.
A w przypadkach, gdy wystąpi nagła i niemożliwa do zapobieżenia awaria, posiadanie systemu CMS pomoże Państwu zminimalizować kary i emisje niezorganizowane, jak również przyspieszy proces naprawczy po zdarzeniu MSS.
Zapisy CMS będą w stanie poinformować Państwa o ilości i rodzaju emisji uwolnionych podczas zdarzenia MSS oraz - co równie ważne - o dokładnej minucie rozpoczęcia i zakończenia zdarzenia. Zazwyczaj kierownicy EH&S przeszacowują w swoich raportach o naruszeniach czas trwania niezgodności (czasami nawet o 300%), aby uniknąć zwiększenia kar, ale dzięki systemowi CMS rejestrującemu każdą minutę zdarzenia będą Państwo dokładnie wiedzieć, ile minut należy zgłosić.
Wiedza o tym, jak długo zakład był niezgodny z przepisami, może zaoszczędzić dziesiątki tysięcy dolarów, a wszystko to dzięki prostej rejestracji i automatyzacji danych o emisji z urządzeń CMS.
Chociaż każdy rodzaj zakładu skorzysta na dodaniu zautomatyzowanego zbierania danych z systemów ciągłego monitorowania, istnieją szczególne wyzwania stojące przed przemysłem naftowo-gazowym, które można łatwiej pokonać dzięki automatyzacji CMS.
Na przykład, jedna firma z branży naftowo-gazowej może mieć setki baterii zbiorników rozrzuconych po kilku stanach, oddalonych o wiele godzin podróży od głównego biura BHP. Jeden kierownik EH&S może być odpowiedzialny za raportowanie i wydawanie pozwoleń dla kilku stanów, ale nie ma natychmiastowego dostępu do danych środowiskowych z tych odległych obiektów.
Zazwyczaj musi sam podróżować lub czekać kilka tygodni, aż pracownik na miejscu zbierze informacje o emisji i przekaże je dalej. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy mają zainstalowane urządzenie CMS - w przeciwnym razie czas oczekiwania jest jeszcze dłuższy, a przesyłane dane są znacznie mniej dokładne.
Jednak dzięki zainstalowanemu automatycznemu systemowi CMS, ważne dane z tych odległych miejsc mogą być przesyłane co minutę (lub godzinę, lub dzień - tak często, jak uznasz to za stosowne), co oznacza, że zamienisz dni lub tygodnie marnowania czasu oczekiwania na czas produktywny. Automatyzacja systemów ciągłego monitorowania niweluje luki czasowe i odległości, które są tak endemiczne dla przemysłu naftowego i gazowego.
Jakość danych, które mogą być przechwytywane przez urządzenia CMS jest wyjątkowa, co jest niezwykle ważne dla przemysłu naftowo-gazowego, ponieważ podlega on bardziej rygorystycznym przepisom niż większość innych. Ponieważ organy nadzoru środowiskowego i grupy zielonych zwracają większą uwagę na przemysł naftowo-gazowy, w Państwa najlepszym interesie jest posiadanie solidnych dowodów na stosowanie odpowiedzialnych praktyk biznesowych, przestrzeganie przepisów środowiskowych i zarządzanie.
Korzystanie z zalet zautomatyzowanego ciągłego monitorowania wymaga trzech kroków: po pierwsze, zainstalowania urządzeń CMS dla miejsc, procesów i sprzętu, nad którymi chcesz mieć pełną kontrolę. Po drugie, należy opracować jedną bazę danych BHP dla kierowników ds. ochrony środowiska, do której będą mogły być wprowadzane wszystkie dane z CMS. Posiadanie takiej centralnej bazy danych jest niezwykle ważne dla przemysłu naftowo-gazowego, który posiada zróżnicowane portfolio obowiązków rozłożonych na kilka zakładów.
Na koniec należy utworzyć bezpieczne połączenie online pomiędzy urządzeniami CMS a centralną bazą danych EH&S. Sposób wykonania tego ostatniego kroku zależy od rodzaju urządzeń CMS oraz platformy cyfrowej, na której zbudowana jest Państwa baza danych.
Zalecamy skorzystanie z usług doświadczonego dostawcy rozwiązań EH&S, który przeprowadzi Cię przez lub zaprojektuje scentralizowaną bazę danych i wszystkie jej zautomatyzowane funkcje. Zaprogramowanie złożonej bazy danych, która zaspokoi potrzeby kilku witryn bez utrudniania nawigacji, może być trudne i kosztowne. Jeśli już zrobiliście Państwo pierwszy krok inwestując w technologię CEM lub CPM, warto rozważyć wdrożenie rozwiązania EH&S z wbudowanymi funkcjami automatyzacji CMS od profesjonalnego dewelopera.
Automatyzacja jest prawdopodobnie najpotężniejszym narzędziem, o jakie może poprosić menedżer ds. BHP, a gdy technologia ta zostanie połączona z platformą bazodanową dla środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa, która może wykorzystać dane CMS, rezultatem jest zwycięska kombinacja dla przemysłu naftowego i gazowego.
Jeśli są Państwo zainteresowani tym, jak platforma ERA może zautomatyzować Państwa zadania BHP, mogą Państwo już dziś poprosić o indywidualną demonstrację ze specjalistą ds. środowiska.
Zapytaj eksperta ERA:
Czy masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące tematu poruszonego w tym artykule? Chcesz uzyskać więcej informacji? Teraz masz szansę zadać pytanie jednemu ze specjalistów ds. ochrony środowiska firmy ERA. Proszę zostawić pytanie lub komentarz poniżej, a my upewnimy się, że jeden z naszych naukowców-ekspertów odpowie na nie.