W czerwcu Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) ogłosiła swój plan rewizji procesu autoryzacji w ramach rozporządzenia REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals). Aktualizacje poprawią jasność dotyczącą opinii naukowych na temat zezwoleń i wprowadzą nowe wymagania dotyczące składania wniosków.
Zmiany te są wynikiem niedawnej decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, która unieważniła istniejące zezwolenia. Uważa się, że sprawa ta jest tylko jednym z wielu przypadków, w których firmy złożyły niezgodne z przepisami dokumentacje dotyczące pozwoleń.
Aktualizacja obejmuje trzy główne elementy. Być może najważniejszym z nich jest wymóg, aby firmy stworzyły plan zastępczy dla wszelkich substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC) w ich produktach. Powszechnie mówi się, że prawdziwym celem REACH nie jest usuwanie produktów z rynku, ale napędzanie badań, produkcji i wdrażania bezpiecznych alternatyw dla substancji niebezpiecznych. Aktualizacja przepisów wzywa firmy do myślenia o swoich wymaganiach w sposób wykraczający poza podejście oparte tylko na zgodności z przepisami, a także do przedstawienia planu pokazującego, że zamierzają przejść na substancje zgodne z przepisami.
Aby stworzyć te plany, firmy będą musiały przeprowadzić analizę i badania w celu ustalenia, czy istnieją jakieś istniejące substancje, które można wykorzystać jako alternatywy dla substancji szkodliwych. ECHA zapewniła, że firmy powinny wymienić alternatywy, nawet jeśli proponowana nowa substancja nie jest w danym momencie wykonalną opcją.
Pozostałe dwie zmiany są związane z tekstami opinii dostarczanymi przez organy naukowe w celu pokazania, w jaki sposób wyciągnięto wnioski dotyczące zezwoleń. ECHA zamierza zmienić formaty opinii stosowane przez organy badawcze, takie jak Komitet ds. Oceny Ryzyka (RAC) i Komitet ds. Analiz Społeczno-Ekonomicznych (SEAC), aby były one bardziej przejrzyste i sprzyjały zrozumieniu.
Oceny Ryzyka (RAC) i Komitet Analiz Społeczno-Ekonomicznych (SEAC), tak aby były bardziej przejrzyste i sprzyjały zrozumieniu.
Firmy potrzebują dokładnych, aktualnych informacji ze swojego łańcucha dostaw, aby tworzyć wnioski o autoryzację. Automatyzacja badania due diligence łańcucha dostaw może pomóc w pozyskaniu danych, aby odpowiedzieć na te wymagania w sposób efektywny kosztowo i dokładny, umożliwiając stworzenie kompleksowej dokumentacji. Najlepsza w swojej klasie platforma Assent Compliance może pomóc w pozyskaniu tych danych, dzięki szeregowi funkcji, które usprawniają badanie due diligence i centralizują wszystkie dane pod jednym bezpiecznym dachem.
Aby dowiedzieć się, jak nasze rozwiązania mogą usprawnić procesy gromadzenia i raportowania danych dotyczących łańcucha dostaw, skontaktuj się z naszymi ekspertami już dziś.