• 3 marca 2024

Większość specjalistów ds. ochrony środowiska kojarzy karty MSDS z godzinami spędzonymi na ręcznym wprowadzaniu danych materiału do systemu. Jest to jedno z najbardziej przerażających zadań w większości działów EH&S. Ten strach jest potęgowany, gdy MSDS (Material Safety Data Sheets) wygląda jak zagmatwany bałagan. MSDS napisana w staroświecki sposób bez nowoczesnego oprogramowania MSDS może być nieczytelna lub nawet zawierać informacje, które nie mogą być poprawne.

Główną przyczyną, dlaczego MSDS może być tak mylące jest to, że oczekuje się od nich wykonywania dwóch zadań jednocześnie, dla bardzo różnych grup:

  1. Użytkownicy końcowi oczekują, że MSDS wyszczególni potencjalne zagrożenia związane z użyciem danego materiału, a także poda dane dotyczące składu chemicznego, wykorzystywane do obliczania emisji do środowiska związanych z użyciem materiału.
  2. Producenci chemikaliów i materiałów potrzebują specyfikacji materiałowych w MSDS, aby chronić swoją własność intelektualną i tajne receptury. To dlatego niektóre MSDS mają abstrakcyjne zakresy, takie jak 5-75% dla wielu substancji chemicznych.

Krótko mówiąc, istnieje nieodłączny konflikt interesów w pracy w prawie każdej tradycyjnej MSDS.

Dlatego tak wiele firm zaczyna używać pewnego rodzaju oprogramowania MSDS, aby uniknąć tego konfliktu i umieścić swój dział w silniejszej pozycji.

Oto kilka przykładów tego, jak MSDS i zarządzanie MSDS zmieniają się na lepsze:

Bazy danych MSDS online

Sieć stała się ogromnym repozytorium dla danych MSDS, a wielu producentów chemicznych zaczęło publikować dane MSDS w sieci dla swoich klientów.

Plusy: Łatwość wyszukiwania, Możliwość kopiowania i wklejania danych zamiast ich wprowadzania, Dostęp z dowolnego miejsca.

Minusy : Brak weryfikacji danych, Duża liczba MSDS utrudnia znalezienie tych kilku, których rzeczywiście potrzebujesz.

Outsourcing zarządzania MSDS

Zamiast zajmować się kłopotami związanymi z zarządzaniem MSDS we własnym zakresie, wiele firm zleca zarządzanie MSDS i zatrudnia firmy do wprowadzania danych dla nich.

Plusy: Wysoki czas realizacji, "ustaw i zapomnij".

Minusy: Bardziej kosztowne w porównaniu z innymi opcjami, Mniej zrównoważone, Mniej wiedzy / doświadczenia w zakresie EH&S w firmie

Elektroniczne karty MSDS

Elektroniczne karty MSDS stanowią największą zmianę w stosunku do tradycyjnych kart MSDS. Fizyczny dokument i wszystkie jego ograniczenia są przepisywane do postaci cyfrowej za pomocą wielu metod, w tym skanowania, arkuszy kalkulacyjnych, itp.

Plusy: Łatwość wyszukiwania, Szybsze wprowadzanie danych, Łatwiejsze do udostępniania, Łatwiejsze do tłumaczenia

Minusy : Dokumenty elektroniczne będą miały te same ograniczenia, co dokumenty papierowe.

Mobilne MSDS-y

Innowacyjne zastosowanie e-MSDS, mobilne MSDSy są przechowywane na przenośnym kluczu USB, dzięki czemu mogą być dostępne dokładnie wtedy, kiedy są potrzebne i łatwo przenoszone pomiędzy zakładami. Pracownicy służb ratowniczych, na przykład, czasami noszą przy sobie mobilną bazę MSDS do wykorzystania w nagłych wypadkach.

Plusy: Szybki czas przesyłania danych po zakończeniu elektronicznej transkrypcji, Dzielenie się danymi.

Minusy: Jeśli dane nie są użyteczne na początku, przenoszenie ich nie pomoże.

Zarządzanie Online MSDS

Połączenie elektronicznych MSDS-ów i baz danych online. Zarządzanie online MSDS zazwyczaj wymaga zainstalowania oprogramowania MSDS. Wiele większych firm wdraża obecnie zarządzanie online MSDS w swoich działach EH&S.

Plusy: Szybsze wprowadzanie danych, Łatwość wyszukiwania, Wymiana danych między zakładami.

Minusy: Polega na dokładnych danych źródłowych

Automatyzacja danych MSDS

Automatyzacja danych MSDS oznacza uzyskanie elektronicznych danych MSDS bezpośrednio ze źródła: dostawcy. Jest to forma udostępniania danych jeden na jeden, która chroni dane producenta przed opinią publiczną i daje lepsze dane.

Plusy: Szybsze wprowadzanie danych, dokładniejsze dane

Minusy: Wymaga wspólnego interfejsu i silnego istniejącego partnerstwa

Jeśli jesteś zainteresowany automatyzacją danych MSDS do/od Twojego dostawcy/klienta, sprawdź nasz eBook dotyczący automatyzacji danych EHS klikając poniższy przycisk.

Czy zaimplementowałeś którąś z tych alternatywnych form zarządzania MSDS w swojej firmie?

Top